Munkavédelmi képviselők oktatási tananyaga az élelmiszer- és italgyártás ágazatokban:
Projektnyitó anyag
Szakértői interjúk
Kling Péter:
Dancsecz Balázs:
Letölthető fájlok
A hatékonyság és a munkavédelem összefüggései
Tájékoztató sorozatunk 1. kiadványának fő témájául a munkavédelem és a hatékonyság összefüggéseinek ismertetését választottuk, ez alapján a munkavédelem fogalmának, szakterületének, az alapvető munkavédelmi fogalmaknak, a jogszabályi háttér ismertetésének bemutatásával kezdjük. Részletesen kitérünk a munkavédelem fogalmára, tárgyára, fogalom-meghatározások által segítünk eligazodni a munkavédelemmel kapcsolatos különböző fogalmak labirintusában. Betekintést nyújtunk a munkavédelem szakterületeibe, mely alapján két nagy csoportra osztva beszélünk a munkabiztonságról és a munkaegészségügyről, valamint a munkaegészségügyön belül a munkahigiéne és a foglalkozás-egészségügy szakterületeiről…
Az élelmiszer- és italgyártásban dolgozók jogainak gyakorlásához, feladataik teljesítéséhez szükséges ismeretek a munkavédelem tükrében
2. kiadványunk témája az ágazatban dolgozó munkavállalók feladataik teljesítéséhez szükséges ismeretek bemutatása. Ez alapján bevezetésként ismertetjük a munkavédelem feladatát, jelentőségét. Erre vonatkozóan kitérünk a magyar Munkavédelmi törvényre, amely kiemeli a munka humanizálását, tehát annak a fontosságát, hogy a munkát adaptálják az emberhez és minden olyan foglalkozáshoz, amihez az ember felkészítése szükséges. A munkavédelem szakmai tartalmát illetőleg bemutatjuk annak két nagy, egyenértékű területét, a munkabiztonságot és a munkaegészségügyet…
A munkavédelem szerepe, jelentősége a munkáltató és a munkavállaló szempontjából az élelmiszer és italgyártás ágazatban dolgozók állományának körében, a munkáltatói és a munkavállalói érdekképviseletek felelőssége, teendői a munkavédelem terén
Következő, 3. kiadványunk a munkahelyi kockázatértékelés szükségességének témájával foglalkozik, hiszen a munkáltatónak rendelkeznie kell kockázatértékeléssel, amelyben köteles minőségileg, illetve szükség esetén mennyiségileg értékelni a munkavállalók egészségét és biztonságát veszélyeztető kockázatokat. A kockázatértékelés ugyanis feltárja a hiányosságokat, kockázatokat, veszélyeket, melyeknek a munkavállaló ki van téve, majd csökkentésére, megszüntetésére intézkedéseket határoz meg a felelősök és határidők megjelölésével. Ez alapján részletezi a veszélyforrásokat, amelyek a munkavállalókat érik a munkahelyeken. Csoportonként kifejti a fizikai, vegyi (veszélyes anyag), biológiai, fiziológiai,idegrendszeri és pszichés veszélyforrásokat…
A munkahelyi egészségmegőrző, munkaképesség fejlesztő programok lehetséges tartalma az élelmiszer- és italgyártás ágazatban dolgozó állomány körében, alkalmazási területeik, a részvételt elősegítő, ösztönző megoldások
A sorban 4. tájékoztató kiadványunk témája a munkahelyi relaxáció lehetőségeinek megteremtése, a munkaszervezési lehetőségek ismertetése, akár egészségmegőrző cégek segítségének bevonásával. Bevezetésként a munkahelyi stressz témakörét járja körbe, hiszem ez jelenti az egyik legnagyobb egészségügyi és biztonsági kihívást, mivel a munkavállalók legalább egynegyedét érinti, a munkahelyi hiányzások és az elveszített munkanapok 50-60%-a is ennek tudható be. Bemutatja a munkahelyi stressz különböző okait, és ezek negatív következményeit…
A munkabiztonság, prevenció, megelőzés eszközei az élelmiszer és italgyártás ágazatban
Az 5. tájékoztató kiadványunk fő témája a munkahelyi megelőzés fontosságának kiemelése, ezen belül a munkavédelem, amely a szervezett kereteken belüli munkavégzésre vonatkozó egészségügyi és biztonsági követelmények összességét jelenti. Ezt törvények, rendeletek, intézményi előírások és szervezeti intézkedések is támogatják. A megelőzés eszközrendszerének ismertetése alapján első körben a munkavédelmi oktatások kerülnek előtérbe mint a megelőzés egyik fontos eszközrendszere. Betekintést nyújt a megszokottól eltérő, figyelemfelkeltőbb, új, vizuálisabb, érdekesebb eszközrendszert alkalmazó oktatások lehetőségébe, annak előnyeibe és pozitív hatásaiba. Ilyenek például a gyakorlati bemutatók, videók, kisfilmek lejátszása…
A munkavédelmi képviselők feladatainak összefoglalása
Az alábbi kézikönyv részletes áttekintést nyújt a munkavédelmi képviselők feladatainak összefoglalásáról. Hangsúlyozza, hogy munkavédelmi képviselő nem egy “belső ellenség”, hanem olyan személy, vagy személyes, akik nemcsak a munkavállalót képviselik, hanem a munkáltató munkavédelemmel kapcsolatos felelősségét is jelentősen csökkentik, hiszen ott, ahol a munkáltató partnerének tekinti a képviselőket és segíti a munkájukat, kevesebb munkabaleset történik és a hatósági ellenőrzések során is jóval kevesebb hiányosságot találnak a felügyelők. Részletesen leírja a munkavédelmi lépviselő választás előkészítését, lebonyolításának módját, menetét, valamint felsorolja azokat a személyi feltételeket, amik alapján nem lehet az adott személyt munkavédelmi képviselővé választani.